Вітамін В12 (кобаламін) – це ціла група біологічно активних речовин. Нові норми споживання В12 – 4-7 мкг. Причому, організм може його запасати про запас, він накопичується і зберігається в печінці, а синтезується нашою мікрофлорою одного з відділів кишечника.
Роль вітаміну В12 в організмі:
- Бере участь у процесі згортання крові, виробництві сперматозоїдів і синтезі ДНК.
- Попереджає ожиріння печінки.
- Підсилює імунітет, підвищує енергію, нормалізує тиск.
- Будує еритроцити, запобігає анемії та гіпоксії, безсонню (бере участь у синтезі мелатоніну).
- Покращує пам’ять, запобігає депресії, дратівливості та деменції.
Оптимальне значення В12 у крові = 600-800пг/мл. При дефіциті В12 анемія може протікати в прихованій формі, а гемоглобін при цьому буде в межах норми! Побічно про дефіцит В12 і В9 говорить підвищений гомоцистеїн (норма 5-7).
Симптоми дефіциту В12: хронічна втома, оніміння та поколювання кінцівок, відсутність білих лунок на нігтях (окрім мізинця), нічне печіння ступень, а також порушення психоемоційного стану, ерозії, виразки, безсоння та анемія.
Засвоєнню В12 заважають: снодійні препарати, “брудне” харчування, наявність паразитів (гельмінти, грибкова флора, віруси та ін.), дефіцит нутрієнтів із їжі, інтоксикація антибіотиками й алкоголем, низька кислотність шлунку та застій жовчі (В12 виводиться із жовчю та повторно всмоктується в кишечнику).
На всеїдному раціоні харчування, але в разі порушення поглинання з вищевказаних причин, дефіцит В12 розвивається вже за 3 роки, а на веганстві через дефіцит надходження повільно і непомітно, аж до 10 років. Вегани мають пам’ятати, що спіруліна, норі та інші водорості, а також проростки не є надійними джерелами В12 і їм обов’язково потрібен прийом харчової добавки В12.
Причини клітинного дефіциту В12 за його високих показників у крові:
- Аутоімунні захворювання
- Антитіла до транскобаламіну
- Генетичні мутації (MTHFR C677T)
- Хронічний стрес (проблеми з кортизолом)
- Синдром надлишкового бактеріального росту в кишечнику (СІБР)
- Захворювання печінки
- Алкоголізм
Багаті на В12: яловича та ін. печінка, нирки і серце, кров’яна ковбаса, устриці, скумбрія, оселедець, восьминіг, ікра, ну і в принципі, в м’ясі, рибі, птиці та інших продуктах тваринного походження. Приймаючи добавки В12, пам’ятайте, що він руйнується під час взаємодії із залізом, міддю, вітамінами С, Е і В1.
В12 краще засвоюється в парі з фолієвою кислотою (вітамін В9). Споживайте багато В9 з їжі: зелень, овочі, цитруси, горіхи, насіння, крупи, авокадо. Величезні дефіцити В12, як правило, у ласунів, тому що цукор змінює склад мікрофлори кишківника, і там превалює грибкова флора.
Для того, щоб ще ліпше пізнати свій організм, я пропоную Вам ознайомитися з моїм авторським курсом “СамСобіНутриціолог” у моїй школі здоров’я від Наталії Власнюк.